Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı Nedir?

Motorun doğru bir biçimde çalışmasında bu bileşenin payı oldukça büyüktür. Triger kayışı sayesinde, motor sistemi içerisindeki tüm elemanlar birbiriyle uyumlu şekilde çalışabilmektedir.Elastik bir malzeme ile yapılmış olan Triger kayışı, motorun yüksek sıcaklık ve basınç altında çalışmasına direnç gösterecek biçimde tasarlanmıştır. Egzoz emisyonu üzerinde de doğrudan bir etkiye sahip olan Triger kayışı, valf zamanlamasını kontrol altında tutarak motorun yanma döngüsünü optimize eder ve bu zamanlamanın doğru olması, yakıtın verimli şekilde yanmasına imkan tanır.
 
 

Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı Değişimi Neden Gerekli?

Triger Kayışı Değişimi Neden Gerekli?

Triger kayışı zamanla aşınabilir ve elastik yapısı bozulabilir. Kayışın kopma riski ile karşı karşıya kalmasına yol açan bu durum, motorun düzgün çalışmasını da büyük ölçüde engeller. Motorun hem uzun ömürlü olması hem de verimli biçimde çalışabilmesi için Triger kayışının düzenli olarak değiştirilmesi elzemdir. Düzenli bakımlar ve triger kayışı değişimi işlemi, beklenmedik arızaların önüne geçmek ve aracın genel performansını muhafaza etmek açısından önemlidir. Triger kayışı bakımı, rutin araç bakımları sırasında uzman teknisyenler ile gerçekleştirilmelidir. Triger kayışının düzenli bakımı ve vaktinde değiştirilmesi ile birlikte aracın motor sağlığı muhafaza edilmiş olur.
 

Triger Kayışı Değişimi Neden Gerekli?

Triger Kayışı Değişimi Yapılmazsa Neler Olur?

Triger Kayışı Değişimi Yapılmazsa Neler Olur?

Triger kayışının zamanında değiştirilmemesi, motor üzerine oldukça ciddi hasarlara sebep olabilir. Kayışın çok fazla yıpranmış olması veya kopması gibi durumlarda, motor valf ve pistonları arasında senkronizasyon sorunları yaşanır. Bu senkronizasyon sorunu, valflerin pistonlara çarpmasına ve motorun iç parçalarının büyük ölçüde hasar almasına sebebiyet verir. Motorun tamamen hasar görmesi durumunda ise, büyük onarım masrafları kaçınılmaz bir hale gelebilir. Bu sebeple, triger kayışının periyodik aralıklarla kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda değişiminin yapılması birçok açıdan kritik önem arz eder.
 

Triger Kayışı Değişimi Yapılmazsa Neler Olur?

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Peki, Triger kayışı değişimi ne zaman yapılır? Triger kayışının ne zaman değiştirilmesi gerektiği, araç üreticilerinin araca uygun olarak belirlediği kilometre ve zaman aralıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu aralıkların genelde 60.000 ila 100.000 km ve 4 - 6 yıl zaman aralığında değişebildiğini görüyoruz. Aracın kullanım şartları, motorun tipi ve hatta kayışın malzeme kalitesine bağlı olarak bu kilometre ve süre aralığı değişkenlik gösterecektir. Sürekli ağır yükler taşıyan ve yüksek hızda kullanılan araçlar için bu sürenin daha kısa olduğu da bilinmektedir. 
 

Triger Kayışı Değişimi