Krank Mili Nedir?

Krank Mili Nedir?

Motorun potansiyel gücünü mekanik enerjiye çevirdiği noktada krank mili devreye girer ve bu hareketin transferini sağlar. Yakıtın yanması ile oluşan hareket enerjisi pistonları harekete geçirir ve bu enerjinin mekanik bir güce dönüşmesi U çıkıntılı bu mil sayesinde mümkün olur. Krank mili nedir dersek araçların hareket etmesi ve ulaşım fırsatı bulmasını sağlayan temel unsurlardan biri karşımıza gelecektir.

Krank mili döküm malzemeden oluşur ve yapımında çok kaliteli metal alaşımlar kullanılır. U şeklinde bağlantı noktaları olan bu parça, 90 derecelik bağlanma özelliği sayesinde ortaya çıkan enerjinin kayıp yaşanmadan ilgili noktalara aktarılmasını sağlar. Metal alaşım yapı olması sebebiyle yağlanması ve yağ kontrolünün yapılması zaruri bir konudur. Bu şekilde ürünün sağlam ve kullanışlı olması sağlanır.

 

Krank Mili Nedir?

Krank Mili Ne İşe Yarar?

Krank Mili Ne İşe Yarar?

Pistonlardan aldığı gücü şanzımana ileten krank mili, şekil olarak da çok işlevsel görüntüye sahip olan bir parçadır. Sürekli olarak dönmek durumunda olan bu parça, en zorlu koşullara dayanacak şekilde üretilmiştir. Yüksek ısıya dayanıklı olan bu parça, aynı zamanda aşınmayı önleyecek yağ destekli şekilde çalışmak durumundadır.

Krank mili nedir ve araçlar için önemi nedir dersek bu parça olmadan aracın ürettiği hareket enerjisi ilgili sistemlere ulaşmaz. Çalışma esnasında hem aşınma hem de ısınma sorunu ortaya çıkar. Bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak amaçlı olarak sistem yağ kullanımı ile desteklenmiştir. Aşınmayı önleyen yağ, aynı zamanda sistemi korumak üzere kullanılır. Çok hızlı dönüş gücü ve devirleri düşünecek olursak bu parçanın inanılmaz bir mukavemet gücüne sahip olduğu görülecektir.

Krank Mili Ne İşe Yarar?

Krank Mili Değişimi

Krank Mili Değişimi

Krank milinin belli bir kullanım ömrü vardır. Yıpranmış olan krank mili artık araca zarar vermeye başlar.  Bu durumun önüne geçmek adına krank mili değişimi işlemi yapılır. Krank milini çıkarmak biraz zahmetlidir. Bu iş için motorun komple sökülmesi gerekir. Motorun sökülmesi ve çıkarılması ile beraber krank milinin kasnağı sökülür. Krank milinin değişimine karar verildikten sonra bu zorlu işlemler bir gereklilik halini alır. Motor blok ön kapağının sökülmesi ve krank keplerinin sökülmesi ile beraber artık krank milinin çıkarılması ve değişimi mümkün olur. Yeni krank mili yerine yerleştirildikten sonra aynı işlemler tersten uygulanarak işlemler tamamlanır. Krank mili bir araçta çok önemli görevler üstlenir. Her zaman zorlu koşullarda çalışan bu parça çok dayanıklıdır. Buna rağmen bakım ve değişim konuları çok gereklilik olabilir.

Krank Mili Değişimi