Araçta Motor Su Eksilmesi Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Araçta Motor Su Eksilmesi Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Arabanın su eksiltmesi durumu, taşıtın soğutma mekanizmasıyla bağlantılı bir problemi işaret edebilmektedir. Motorun aşırı ısı artışlarına engel olmak için tasarlanmış olan soğutma mekanizması motora uygun çalışma sıcaklığını ayarlamaya yardımcı olur. Motorun su eksiltmesi genelde bu soğutma sistemiyle alakalı bir durumu karşımıza çıkartmaktadır. Ancak bu soruna neden olan birçok durumdan daha söz edilebilir. Peki araç motor suyu neden eksilir? Alt başlığımızda bu konuya ayrıntılı biçimde değinelim.

Araçta Motor Su Eksilmesi Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Aracın motor suyu eksiltmesi neden olur sorusunun birden fazla yanıtı olabilmektedir. Bu durumun altında yatan nedenleri sıralayacak olursak şunlardan bahsedebiliriz: Soğutma mekanizmasının parçalarındaki herhangi bir arıza bu duruma neden olabilmektedir. Su pompasının ve contaların arızalanması da motorun su eksiltmesinin nedenleri arasındadır. Bir diğer neden, radyatör ve ona bağlı hortumlarda oluşan delikler ve çatlaklardır. Bu delik ve çatlaklar su sızıntısının en büyük nedenleri arasında gösterilebilir. Başlık contasının aldığı herhangi bir hasar durumu da motorun su eksiltmesinin nedenlerinden biridir. Son olarak devir daim pompasının bozulması ve başlık contasının aldığı hasarlar motorun içine su sızmasına dolayısıyla da motorun su eksiltmesine sebebiyet verecektir. Normal şartlarda aracın motorunun su eksiltmesi çok olası bir durum sayılmamaktadır. Çünkü bu su kapalı bir ortamda bulunmaktadır ve eksilmese ancak bir arıza sebep olabilmektedir. Kullanıcılar tarafından bu durum çok ciddiye alınmaz. Genelde kullanıcıların motora su ekleyip sorunu çözdüklerini düşündüklerine rastlıyoruz. Ancak bu hafife alınacak bir durum değildir. Bu bir arıza belirtisidir. Ve belli nedenler sonucunda bu arıza gerçekleşmiştir. Dolayısıyla diğer tüm araç arızaları gibi bu durum da dikkate alınıp onarılmalıdır. Düzenli araç bakım ve kontrolleri bu açıdan çok önemlidir. Çünkü bu tarz arızalar kontroller sırasında ortaya çıkabilmekte ve erken teşhis sayesinde erken müdahale de edilmiş olmaktadır.

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Radyatör Neden Su Eksiltir?

Radyatör Neden Su Eksiltir?

Aracın soğutma sistemindeki bir arızaya işaret eden Radyatör neden su eksiltir? sorusuna verilecek ilk cevap radyatördeki delikler, paslanmalar ve çürümelerdir. Bu tarz durumlar veya bazı hafif darbedeler, radyatörün su kaçırmasına neden olabilmektedir. Sıcak su hortumlarındaki çatlaklar da aynı şekilde soğutma sıvısının azalmasına sebep olacaktır. Motor suyu soğuması sağlanan yağ soğutucularında da su kaçakları söz konusu olabilmektedir. Kalorifer peteklerindeki kaçaklar da arabanın su eksiltmesine sebep olabilmektedir. Bu durum aracın ön kısmındaki paspaslarda oluşan ıslaklıkla kendini göstermektedir. Conta yanması ve conta harareti durumunda taşıt duman atma gibi komplikasyonlar gösterebilir. Contada oluşan diğer hasarlar da yağın incelmesine sebebiyet verebilir. Hava sızıntısına ve soğutma suyunun motor bloğundan sızmasına neden olan durum ise emme manifoldu contasında oluşabilecek aşınma ve yırtılmalardır.  Motor hattında oluşan çatlaklar soğutma suyunun silindirlere sızmasına ayrıca da motorda hasar oluşmasına sebebiyet verebilirler.
Soğutma suyu haznesindeki maksimum ve minimum arasındaki miktarın üzerinde seyreden eksilmeler bir arızanın göstergesi olabilmektedir. Bunun yanında bir miktar suyun eksilmesi normal karşılanabilmektedir. Bu gibi arıza durumları, ciddi motor hasarlarına sebebiyet verebilmektedir. Eğer aracınızda bu tarz bir sorunla karşılaşırsanız en kısa zamanda bir otomobil servisine başvurup sorunun kaynağını tespit ettirmeniz önemlidir.? Arızanın boyutuna ve türüne göre gerekli görülen bakım ve onarım çalışmasının yapılması aracınız açısından iyi olacaktır.

Radyatör Neden Su Eksiltir?

Sıkça Sorulan Sorular

Conta Yakan Araba Ne Kadar Su Eksiltir?

Conta yakan araba ne kadar su eksiltir? sorusunun net bir cevabı yoktur. Bu aracın modeline, kullanım şartlarına ve hasarın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecek bir durumdur. Ancak şunu söyleyebiliriz ki kısa sürede epey su kaybedebilmektedir. Genellikle suyun motor yağına karışması ile veya egzoz mekanizmasının aracılığı ile buharlaşması sonucunda gerçekleşen bu durum kısa sürede soğutma suyunun ciddi oranda azalmasına neden olmaktadır. Aracın contası yanmışsa motorun işlevini doğru biçimde yerine getirmeye devam edebilmesi adına devamlı soğutma suyu eklemek durumunda kalınabilir. Soğutma suyu ve motor yağı bu durumlarda karışabilmektedir. Bu durumun sonucunda ise yağ incelip motorun yağlama fonksiyonları zarar görebilir. Su eksilmesi aynı zamanda motorun yüksek derecelerde ısı artışına hararet yapmasına neden olabilir. Bu durum sonucunda ise motor gitgide daha çok hasar görecektir.
Contanın yanması durumu dikkate alınması gereken bir olaydır. Durumun ciddiye alınmaması ve onarımının ertelenmesi daha büyük sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Aracınızda contanın yandığına dair bir belirti fark edilmesi durumunda en kısa sürede aracı bir servise göstermek makul bir karar olacaktır. Profesyonel kişiler tarafından arızanın doğru tespiti çok önemlidir. Doğru tespit sonrasında gerekli ve doğru tamir ve onarım işlemleri yapılmalıdır. Bu tarz arızalara erken müdahale aracın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sadece aracın sağlığı açısından değil ekonomik anlamda da daha avantajlıdır. Çünkü küçük hasarlar küçük maliyetlere sebep olurken büyük hasarlar büyük maliyetlere sebep olur. Arıza durumlarının farklı arızaları tetiklemeden onarılması her açıdan en makul yoldur.

Araç Su Eksiltiyorsa Ne Yapmalıyız?

Arabanın su eksiltmesinin altında yatan birden fazla neden bulunmaktadır. Bu sorunla karşılaşıldığında yapılması gereken ilk şey sorunun ana kaynağını doğru bir şekilde tespit etmek olacaktır. Bazı belirtiler aracılığıyla bu sorunun kaynağını anlamak mümkün olsa da aslında o kadar kolay değildir ve bunun için profesyonel birinden yardım almak doğru olacaktır. Bireysel olarak yapılması gereken ilk şey, soğutma sisteminde bir sıkıntı olup olmadığının kontrol edebilmesidir. Bu mekanizmadaki tıkanıklıklar suyun dolaşımına engel olup, su eksiltebilirler. Kontrol edilecek diğer nokta, radyatördür. Radyatörde sızıntı tespit edilmişse, bunun tamiri hatta değişimi gerekli olabilmektedir. Motorun kafa contasında da bir arıza olabilir. Bu çok ciddi olan sorunlardan bir tanesidir ve profesyonel yardım şarttır. Kafa contasındaki arızalar, soğutma suyunun yağ ile karışmasına sebebiyet verebilirler. Kontrol edilecek bir diğer nokta ise su pompasıdır. Eğer bu kısımda bir arızaya rastlanırsa motorun soğutma sisteminde bir aksaklık var demektir. Termostatın kontrolü de önemli diğer bir noktadır. Termostattaki bir arıza motorun su kaybına ve aşırı derecelerde ısınmasına yol açabilmektedir. Son nokta olarak hortumlar ve diğer bağlantı parçaları da kontrol edilmelidir. Hortumlarda gevşeklik veya çatlaklar mevcutsa bunların acilen değiştirilmesi gerekebilir. Ancak bu arızaları tespit etmek teknik bilgi gerektirmektedir. Her zaman bir uzmana danışmak işin en doğru yollarından biridir. Çünkü sorun tespit edildiğinde onarım ve tamir etme süreçlerinde de teknik araç gereçlere hatta bazı yeni parçalara ihtiyaç duyulabilecektir. Ve araca uygun olan parçaları bulup temin etmesi de kısa süren işlemler olmamaktadır. Vakit tasarrufu açısından da avantajlı bir durum yarattığı söylenemez. Bu tarz arızalarla karşılaşıldığında teknik otomobil servislerinden yardım almak en kısa ve kolay yollardan biri olabilmektedir. Rutin yaptırdığınız araç kontrolleri ise bu durumlarla karşılaşma sıklığınızı epey azaltacaktır.